טיפול בחרדה

 

שיטת TAT

חרדות מופיעות מפני שמידע בתת מודע משדר למנגנון ההישרדות שאתה נתון תחת סכנה. כתוצאה מכך, מנגנון ההישרדות מפעיל את החרדות כאמצעי הגנה.

כדי להפסיק את החרדות, צריך לשחרר את המידע המוטעה מהתת מודע. אחרי שחרור מידע זה, תת-המודע מפסיק "לחשוב" שאתה נתון בסכנה, וכתוצאה מיידית מערכת ההישרדות מפסיקה להפעיל את החרדות.

שיטת TAT מגיעה לתת-מודע ומשחררת משם בעדינות את המידע הזה.

"שלום, אני בשנות העשרים המוקדמות. לפני כשנה התחלתי להרגיש דפיקות לב. נסעתי לבית חולים, ובמשך יממה עשו לי את כל הבדיקות האפשריות ואמרו לי שהכל תקין. בשלב מסויים התחילו לי התקפי חרדה נוראיים. אחרי שהתחלתי את הטיפול בשיטת TAT, התקפי החרדה לאט לאט נרגעו עד שנעלמו לגמרי. אני ממליץ בחום על שיטת TAT ועל שמחה אייזנר כמטפל. אלמלא הוא, כנראה שהייתי עדיין סובל מהתקפי חרדה. עכשיו אני מרגיש הרבה יותר טוב ושכל העתיד פתוח לפניי". 
מהי שיטת TAT?

טאפאס פלמינג, מטפלת בדיקור סיני (אקופנטורה), פיתחה את שיטת TAT (ראשי תיבות של: Tapas Acupressure Technique) בשנת 1993.
טאפאס פיתחה את השיטה על בסיס כמה שיטות טיפול הוליסטיות, ובייחוד אקופרסורה (אקו = נקודות, פרסורה = לחיצה).

בשיטת TAT אתה נוגע בצורה עדינה בכמה נקודות אקופרסורה חשובות באיזור הראש תוך כדי מיקוד המחשבה במשפטים מסויימים.

 שיטת TAT
טאפאס פלמינג


 

 

 

 

"שלום, שמי ב., אני בת 34, נשואה ואמא לילדה מקסימה בת 4, ועובדת עם ילדים.
במשך שנים רבות סבלתי ממחשבות אובססיביות שטרדו את מנוחתי. הייתי לדוגמא מרגישה כל הזמן שאני חייבת להגיד במחשבה "אני שמחה" ואז אהיה שמחה. או כל פעם שהגיעה אלי מחשבה שלילית, הרגשתי שאני חייבת "לבטל" אותה עם מחשבה חיובית. הייתי עושה טקסים שלמים. לפעמים זה גרם לי לבהות באויר בחוסר אונים, והייתי נראית לאחרים מבחוץ מוזרה.
כל זה גרם לי לאבד זמן רב מאד מהחיים. לפעמים הייתי מדוכאת ומכונסת בתוך עצמי אפילו לימים שלמים ולא חיה.
הגעתי לשמחה אייזנר ולשיטת TAT. לשמחתי, התחלתי להרגיש שיפור והתקדמות מפגישה לפגישה.
אחרי 4 פגישות, הרגשתי שינוי עצום. המח הפך להיות נקי, היה לי שקט, ונעלם לי הצורך לעשות את הטקסים השונים עם המחשבות.
כיום, איכות החיים שלי גבוהה עשרת מונים ממה שהייתה ואני פשוט חיה בעולם אחר. כל האובססיביות עם המחשבות נעלמה. אני מודה מקרב לב לשמחה אייזנר ומאחלת לו שימשיך לעזור בהצלחה לכל מי שזקוק לעזרה שלו".שיטת TAT עדינה במיוחד. היא אינה דורשת דברים חיצוניים כמו כדורים, מחטים, מגע מצידי או כל דבר אחר.

השיטה ממוקדת מאד, מגיעה ישירות לתת-מודע ומשחררת משם את המידע הישן.

השיטה לא דורשת ממך "להבין" דברים, לבצע "מטלות", "להחשף" לדברים וכדומה.

השיטה קיבלה המלצות מרופאים ופסיכולוגים.

מלבד שיטת TAT ושיטת EP, אני משלב אלמנטים מטכניקות אחרות שלמדתי כמו EFT, התמקדות (Focusing), קינסיולוגיה (Muscle Testing), שחרור על ידי כתיבה ועוד. תוספות אלו מזרזות עוד יותר את הריפוי. 

"שלום, אני בת 27, נשואה טרייה וגרה בחולון. לפני שהגעתי אל שמחה אייזנר היו לי כל הזמן חששות ממחלות או דברים פיזיים. כל פעם שהיה לי איזשהו כאב פיזי, הייתי ישר חושבת שיש לי משהו מסוכן. הייתי מגיעה עד למחשבות קטסטרופליות ממש. על כל דבר הלכתי לאינטרנט, לבדוק מה אני מרגישה ומה יש לי. המחשבות פשוט לא הרפו ממני. אני במקצועי עובדת סוציאלית ועוזרת לאנשים עם חרדות. אך למרות זאת, לא הצלחתי להרגיע את עצמי. למרות שאמרתי לעצמי שוב ושוב שהכל בראש, זה תמיד חזר. הגעתי לטיפול בשיטת ט.א.ט למרות שהיו לי התנגדויות פנימיות חזקות. הייתי בטוחה שהטיפול לא באמת יעזור לי. גם אף פעם לא שמעתי על שיטת TAT לפני זה, דבר שעוד יותר הגביר אצלי את המחשבה שאולי זה בכלל סתם. היום, לאחר 10 פגישות בשיטת TAT, אני רואה שאכן הטיפול עזר בצורה פלאית. אני לא מרגישה את החרדה יותר. השבוע לדוגמא היו לי כאבים, שאם פעם היו לי אותם הייתי מתחילה לחשוב מחשבות נוראיות, אך השבוע חשבתי - אולי זה נובע מדברים רגילים לחלוטין, ושאין לי מה לפחד. עכשיו ממש יש לי כאבים ברגל, ואני מרגישה שזה שטויות, שפעם הייתי חושבת להזמין אמבולנס על כזה דבר. אני ממליצה על שמחה אייזנר ועל שיטת TAT, אני מרגישה עכשיו משוחררת יותר כפי שלא הרגשתי שנים"."שמי א.מ בת 48 מרמלה,
הגעתי לכאן עם חרדות. השיטה עזרה לי לנפץ כל מיני אמונות שהיו. מפגישה לפגישה המצב הלך והשתפר, היו עליות וירידות,
לא האמנתי שאני אצא מהמצב הזה והמצב השתפר לחלוטין..."שיטת TAT באקדמיה ובעולם

שיטת TAT נכללת בקורסים שנלמדים באוניברסיטאות ברחבי העולם. ביניהם:

  • אוניברסיטת סאליסבורי (מארילנד).
  • אוניברסיטת בוסטון בית ספר לעבודה סוציאלית.
  • אוניברסיטת פיטסבורג.
  • אוניברסיטת אוקספורד.

שיטת TAT מוכרת כלימודי המשך מטעם ארגון ACEP (Association for Comprehensive Energy Psychology) בשביל עובדים סוציאליים, יועצים מוסמכים, אחיות ועוד.

שיטת TAT נלמדה בבתי חולים. ביניהם:

  • Kaiser Permanente בלוס אנג'לס.
  • בית חולים Tampa General.

אזכורים לשיטת TAT נמצאים בכתבות של בטאונים. ביניהם:
Feinstein, D. (2008). Energy Psychology in Didaster Relief. Traumatology. 14(1), 124-137.
Feinstein, D. (2008). Energy Pshychology: A Review of the Preliminary Evidence. Psychotherapy: Theory, Research, Practice, Training. 45(2), 199-213
Elder, C., er al. (2007). Randomized Trial of Two Mind-Body Interventions for Weight-Loss Maintenance. Journal of Alternative and Complementary Medicine (Vol. 13, No. 1, 67-68

"מאז שעברתי דירה למקום חדש, לבית גדול בעל שתי קומות, התקשיתי להרדם בלילות. כל הזמן "שמעתי" רעשים והייתי בטוחה שאנשים נכנסים אלי הביתה. בדקתי שוב ושוב שכל הילדים במיטות ושהכל בסדר. בדקתי כמה פעמים שסגרתי את החלונות ושנעלתי את הדלת. עשיתי עוד סיבוב ועוד אחד, עד שנכנסתי למיטה. וכשהייתי קמה באמצע הלילה לאחד הילדים, הבדיקות היו חוזרות שוב... כל הזמן ניסיתי להרגיע את עצמי, ולהקשיב לשכל שמסביר לי שהכל דמיונות, אך ללא הועיל.
בעקבות המלצה חמה של אחותי הגעתי לשמחה אייזנר. כבר אחרי הטיפול הראשון הרגשתי הקלה משמעותית. כשסיימנו את התהליך - פשוט התפוגג הפחד, כאילו לא היה. הפכתי להיות רגועה ושלווה, ואף הרגשתי תחושת ביטחון חזקה שלא הרגשתי לפני.
במהלך כל הפגישות שמחה הקשיב לי בצורה מלאה, היה סבלני מאד ונראה שהוא הבין בדיוק מה עובר עליי. אני ממליצה בחום על שמחה אייזנר למי שלא מתפשר על הקלה מלאה מהתחושות המפריעות לו". - ל. ד.